Vishay/Vitramon VJ0402A8R2CNAAJ00
VJ0402A8R2CNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A8R2CNAAJ00
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A8R2CNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402A8R2CNAAJ00
QUANTITY
VJ0402A8R2CNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A8R2CNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402A8R2CNAAJ00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A8R2CNAAJ00
Related LinksVJ0402A8, VJ0402A8R2CNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A8R2CNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402A8R2CNAAJ00
JUMPER-H1503TR/A2015R/H1501TR10" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 10A IN LINE datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONTROL TEMP REL/SS OUT 100-240V datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf