Vishay/Vitramon VJ0402D0R1BXAAP
VJ0402D0R1BXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R1BXAAP
Brief Description
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R1BXAAP.pdf
Availability of VJ0402D0R1BXAAP
QUANTITY
VJ0402D0R1BXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R1BXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R1BXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R1BXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R1BXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R1BXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R1BXAAP
SCR ISOLATED 800V 20A TO-220AB datasheet.pdf
IC TRANSLATOR TRIPLE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 22V datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf