Vishay/Vitramon VJ0402D0R1CXXAC
VJ0402D0R1CXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R1CXXAC
Brief Description
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R1CXXAC.pdf
Availability of VJ0402D0R1CXXAC
QUANTITY
VJ0402D0R1CXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R1CXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R1CXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R1CXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R1CXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R1CXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R1CXXAC
IC REG CTRLR BUCK PWM 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL IN 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf