Vishay/Vitramon VJ0402D0R4BXAAJ
VJ0402D0R4BXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4BXAAJ
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4BXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D0R4BXAAJ
QUANTITY
VJ0402D0R4BXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4BXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4BXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4BXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4BXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4BXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D0R4BXAAJ
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MPU 68000 10MHZ 64DIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
VACUUM FLANGE 1 CHANNEL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Header 92 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 12A HLD datasheet.pdf