Vishay/Vitramon VJ0402D0R5BXBAC
VJ0402D0R5BXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R5BXBAC
Brief Description
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R5BXBAC.pdf
Availability of VJ0402D0R5BXBAC
QUANTITY
VJ0402D0R5BXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R5BXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R5BXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R5BXBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R5BXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R5BXBAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R5BXBAC
IDC CABLE- ASC24B/AE24M/X datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf