Vishay/Vitramon VJ0402D0R5CLXAP
VJ0402D0R5CLXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R5CLXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R5CLXAP.pdf
Availability of VJ0402D0R5CLXAP
QUANTITY
VJ0402D0R5CLXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R5CLXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R5CLXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R5CLXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R5CLXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R5CLXAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R5CLXAP
JUMPER-H2730TR/C2016N/X 8" datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AT83C26 datasheet.pdf
IC ADC DIFF I/REF 20BIT 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf