Vishay/Vitramon VJ0402D0R6CLAAC
VJ0402D0R6CLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R6CLAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R6CLAAC.pdf
Availability of VJ0402D0R6CLAAC
QUANTITY
VJ0402D0R6CLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R6CLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R6CLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R6CLAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R6CLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R6CLAAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R6CLAAC
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
LED SS 5V DUAL RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TEMP MONITOR 2CH 16-TQFN datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLAST SHLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SERIES 55 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
STEP-DIMMING MODULE - 50/50 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf