Vishay/Vitramon VJ0402D0R6DXAAC
VJ0402D0R6DXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R6DXAAC
Brief Description
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R6DXAAC.pdf
Availability of VJ0402D0R6DXAAC
QUANTITY
VJ0402D0R6DXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R6DXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R6DXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R6DXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R6DXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R6DXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R6DXAAC
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 100RES .5M datasheet.pdf
XFRMR 1:2/2.4 / 1:0.79/1 1/1MH datasheet.pdf
RES 360 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf