Vishay/Vitramon VJ0402D0R7DLBAP
VJ0402D0R7DLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R7DLBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R7DLBAP.pdf
Availability of VJ0402D0R7DLBAP
QUANTITY
VJ0402D0R7DLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R7DLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R7DLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R7DLBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R7DLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R7DLBAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R7DLBAP
SURGE SUPP -58V UNIDIR 8-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC PCIE CLOCK GEN 100MHZ 14QFN datasheet.pdf
S2CD-THR 3.50/28/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
CRIMP TOOL MS ST2220-1-Y datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf