Vishay/Vitramon VJ0402D100JLBAC
VJ0402D100JLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D100JLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D100JLBAC.pdf
Availability of VJ0402D100JLBAC
QUANTITY
VJ0402D100JLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D100JLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D100JLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D100JLBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D100JLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D100JLBAC Details Description
Related parts for VJ0402D100JLBAC
SENSOR ABS PRESS 42PSI MAX datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 449FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MC6 24VDC SS OSSD SFTY CONT W/6 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO220AB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf