Vishay/Vitramon VJ0402D100KXCAP
VJ0402D100KXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D100KXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D100KXCAP.pdf
Availability of VJ0402D100KXCAP
QUANTITY
VJ0402D100KXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D100KXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D100KXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D100KXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D100KXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D100KXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D100KXCAP
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
ANT WCP DIPOL EXT 2.5G 8CM MMCX datasheet.pdf
HAMMER STRAIGHT CLAW 16OZ datasheet.pdf
MICRO 31C S 48" WHT JACKP NI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf