Vishay/Vitramon VJ0402D110KLBAC
VJ0402D110KLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D110KLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D110KLBAC.pdf
Availability of VJ0402D110KLBAC
QUANTITY
VJ0402D110KLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D110KLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D110KLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D110KLBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D110KLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D110KLBAC Details Description
Related parts for VJ0402D110KLBAC
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INTERFACE 8BIT 110MSPS 80LQFP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
IC LOAD SW 2CH RESTART 8-MLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 1500A AC/DC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf