Vishay/Vitramon VJ0402D180MLAAJ
VJ0402D180MLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D180MLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D180MLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D180MLAAJ
QUANTITY
VJ0402D180MLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D180MLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D180MLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D180MLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D180MLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D180MLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D180MLAAJ
IDC CABLE - CSR40G/AE40M/CCE40G datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
ANTENNA EXTERNAL AMPS/PCS SMA datasheet.pdf
KIT EVAL RF UNIDIRECT 868MHZ datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf