Vishay/Vitramon VJ0402D1R0CXCAJ
VJ0402D1R0CXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R0CXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R0CXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R0CXCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R0CXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R0CXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R0CXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R0CXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R0CXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R0CXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R0CXCAJ
LED 2MM X 5MM RT ANGLE GRN PCMNT datasheet.pdf
JUMPER 18A 16MM PIN 6POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 11VC SOT143 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.7A 13 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 10AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
SURGEPOD PRO TYPE1 SPD FOR 480 W datasheet.pdf