Vishay/Vitramon VJ0402D1R1BXCAJ
VJ0402D1R1BXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R1BXCAJ
Brief Description
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R1BXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R1BXCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R1BXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R1BXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R1BXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R1BXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R1BXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R1BXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R1BXCAJ
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
IC DGTL AUD PWM PROC 4CH 64TQFP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
LENS CLEAR YELLOW EMF 18X18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf