Vishay/Vitramon VJ0402D1R1CLXAJ
VJ0402D1R1CLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R1CLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R1CLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R1CLXAJ
QUANTITY
VJ0402D1R1CLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R1CLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R1CLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R1CLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R1CLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R1CLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R1CLXAJ
CONN HDR BRKWAY .100 42POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
IC FREQ XLATOR JITTER ATTEN datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SMINI6 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SU 9V datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 4GBIT WFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 50W datasheet.pdf