Vishay/Vitramon VJ0402D1R1DXCAC
VJ0402D1R1DXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R1DXCAC
Brief Description
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R1DXCAC.pdf
Availability of VJ0402D1R1DXCAC
QUANTITY
VJ0402D1R1DXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R1DXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R1DXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R1DXCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R1DXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R1DXCAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R1DXCAC
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40SDIP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 16POS DUAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 118MA 12 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf