Vishay/Vitramon VJ0402D1R2BXAAC
VJ0402D1R2BXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R2BXAAC
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R2BXAAC.pdf
Availability of VJ0402D1R2BXAAC
QUANTITY
VJ0402D1R2BXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R2BXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R2BXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R2BXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R2BXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R2BXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R2BXAAC
EDGECARD 120POS .050 PCI32 SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9V OUT SIP VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES 856 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 21MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
IR-500-39-RG-9-REFLECTOR datasheet.pdf
10UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf