Vishay/Vitramon VJ0402D1R4DXXAJ
VJ0402D1R4DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R4DXXAJ
Brief Description
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R4DXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R4DXXAJ
QUANTITY
VJ0402D1R4DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R4DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R4DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R4DXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R4DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R4DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R4DXXAJ
IC CPLD 32MC 7NS 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
T8324B TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.8A 102.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf