Vishay/Vitramon VJ0402D1R5CLXAJ
VJ0402D1R5CLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R5CLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R5CLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R5CLXAJ
QUANTITY
VJ0402D1R5CLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R5CLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R5CLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R5CLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R5CLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R5CLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R5CLXAJ
RES SMD 232K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TVS DIODE SMC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NPO 0805 datasheet.pdf