TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCR38-251M-P10-FS
GTCR38-251M-P10-FS picture photo
Mfg. Part Number
GTCR38-251M-P10-FS
Brief Description
GDT 250V 20% 10KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
GTCR38-251M-P10-FS.pdf
Availability of GTCR38-251M-P10-FS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GTCR38-251M-P10-FS Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCR38-251M-P10-FS
Internal Part NumberEIS-GTCR38-251M-P10-FS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGas Discharge Tubes
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)250V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance±20%
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCR38-251M-P10-FS
GTCR38-251M-P10-FS Details Description
Related parts for GTCR38-251M-P10-FS
CONN RECEPT 8POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CONN TERM RING TONGUE 4AWG #3/8 datasheet.pdf
RELAY SSR IP00 50A 240VAC DC IN datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 3A 3.3V SMD datasheet.pdf
IC PWR SWITCH 1CH 1000MA 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 5POS 6MM datasheet.pdf
COMMERCIAL 2100 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf