Vishay/Vitramon VJ0402D1R5CXCAJ
VJ0402D1R5CXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R5CXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R5CXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R5CXCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R5CXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R5CXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R5CXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R5CXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R5CXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R5CXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R5CXCAJ
SENSOR HALL EFFECT FLNG DEUTSCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf