Vishay/Vitramon VJ0402D1R5CXCAJ
VJ0402D1R5CXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R5CXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R5CXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R5CXCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R5CXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R5CXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R5CXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R5CXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R5CXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R5CXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R5CXCAJ
VARISTOR 36.9V 120A AXIAL datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
LED SHWO WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 28MLF datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" GOLD datasheet.pdf
PLIERS DIAGONAL 7" MOLDED datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
800 MHz to 3800 MHz Crest Factor Detector IC datasheet.pdf