Vishay/Vitramon VJ0402D1R5DXAAC
VJ0402D1R5DXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R5DXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R5DXAAC.pdf
Availability of VJ0402D1R5DXAAC
QUANTITY
VJ0402D1R5DXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R5DXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R5DXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R5DXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R5DXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R5DXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R5DXAAC
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf