Vishay/Vitramon VJ0402D1R5DXAAC
VJ0402D1R5DXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R5DXAAC
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R5DXAAC.pdf
Availability of VJ0402D1R5DXAAC
QUANTITY
VJ0402D1R5DXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R5DXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R5DXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R5DXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R5DXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R5DXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R5DXAAC
FIXED IND 2.7UH 15MA 1.35 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC SER/DESER HI TEMP 80MHZ LVDS datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN BRIDLE RING datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Crystal 114.2850MHz 100ppm 18pF -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf