Vishay/Vitramon VJ0402D1R6BLAAP
VJ0402D1R6BLAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6BLAAP
Brief Description
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6BLAAP.pdf
Availability of VJ0402D1R6BLAAP
QUANTITY
VJ0402D1R6BLAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6BLAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6BLAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6BLAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6BLAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6BLAAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R6BLAAP
IC CMOS D/A CONV 12BIT 18-SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 20-SSOP datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-780S datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.25% 0.3W 1206 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC DDR1 512M 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf