Vishay/Vitramon VJ0402D1R6BXAAJ
VJ0402D1R6BXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6BXAAJ
Brief Description
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6BXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R6BXAAJ
QUANTITY
VJ0402D1R6BXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6BXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6BXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6BXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6BXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6BXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R6BXAAJ
RES SMD 806 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 2048X9 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 85POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
TXRX 8BIT TRANSLATING 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 856 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf