Vishay/Vitramon VJ0402D1R6CXXAC
VJ0402D1R6CXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6CXXAC
Brief Description
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6CXXAC.pdf
Availability of VJ0402D1R6CXXAC
QUANTITY
VJ0402D1R6CXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6CXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6CXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6CXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6CXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6CXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R6CXXAC
TRANSF HDSL 135:32 OHM 3.5MH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 125MSPS 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC SMPS CONTROLLER 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 100V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 0.3W 2010 datasheet.pdf