Vishay/Vitramon VJ0402D1R6DLBAC
VJ0402D1R6DLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6DLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6DLBAC.pdf
Availability of VJ0402D1R6DLBAC
QUANTITY
VJ0402D1R6DLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6DLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6DLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6DLBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6DLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6DLBAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R6DLBAC
FOOT GROUND HEEL W/2MEG RESIS datasheet.pdf
RELAY SSR 18A 240VAC AC OUT QC datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 600UF 10% 800VDC SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 30POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 6A 45LGA datasheet.pdf