Vishay/Vitramon VJ0402D1R7BLCAC
VJ0402D1R7BLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R7BLCAC
Brief Description
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R7BLCAC.pdf
Availability of VJ0402D1R7BLCAC
QUANTITY
VJ0402D1R7BLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R7BLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R7BLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R7BLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R7BLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R7BLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R7BLCAC
RES SMD 127 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 115V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
POWER MODULE FULL BRIDGE SOT-227 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT BOX MNT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf