Vishay/Vitramon VJ0402D1R7CXXAP
VJ0402D1R7CXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R7CXXAP
Brief Description
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R7CXXAP.pdf
Availability of VJ0402D1R7CXXAP
QUANTITY
VJ0402D1R7CXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R7CXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R7CXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R7CXXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R7CXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R7CXXAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R7CXXAP
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 20W datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 17NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CUTTER SIDE TPRD SEM-FLSH 5.12" datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf