Vishay/Vitramon VJ0402D1R8BXAAP
VJ0402D1R8BXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R8BXAAP
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R8BXAAP.pdf
Availability of VJ0402D1R8BXAAP
QUANTITY
VJ0402D1R8BXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R8BXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R8BXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R8BXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R8BXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R8BXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R8BXAAP
IC MCU 8BIT 768B OTP 8DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HIGH-TEMPERATURE LABEL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf