Vishay/Vitramon VJ0402D1R8CXCAC
VJ0402D1R8CXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R8CXCAC
Brief Description
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R8CXCAC.pdf
Availability of VJ0402D1R8CXCAC
QUANTITY
VJ0402D1R8CXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R8CXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R8CXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R8CXCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R8CXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R8CXCAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R8CXCAC
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C SHIELDED datasheet.pdf
RES 32.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" WHT FLOAT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf