Vishay/Vitramon VJ0402D1R8CXXAJ
VJ0402D1R8CXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R8CXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R8CXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R8CXXAJ
QUANTITY
VJ0402D1R8CXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R8CXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R8CXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R8CXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R8CXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R8CXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R8CXXAJ
IC MOD/DEMOD BAL 2MHZ 20-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 25W datasheet.pdf
SPEED CLAMPS BLACK 1.10 X .16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TX ISM 930MHZ 3.6V 20-QFN datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
30+2 L/BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TACH datasheet.pdf