Vishay/Vitramon VJ0402D1R9DLAAJ
VJ0402D1R9DLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R9DLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R9DLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R9DLAAJ
QUANTITY
VJ0402D1R9DLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R9DLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R9DLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R9DLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R9DLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R9DLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R9DLAAJ
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
STRIP MARKER 13 STD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf
TWIN ROCKER SWITCH SPLASH PROOF datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
VARISTOR 200A 16V 1206 datasheet.pdf