Vishay/Vitramon VJ0402D200MLXAJ
VJ0402D200MLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D200MLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D200MLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D200MLXAJ
QUANTITY
VJ0402D200MLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D200MLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D200MLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D200MLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D200MLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D200MLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D200MLXAJ
IC DRIVER DARL SINK 8-CH 18-SOP datasheet.pdf
CONN TUBING RT ANGLE 21.2MM BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 4.63V SC70-3 datasheet.pdf