Vishay/Vitramon VJ0402D240JXXAJ
VJ0402D240JXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D240JXXAJ
Brief Description
CAP CER 24PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D240JXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D240JXXAJ
QUANTITY
VJ0402D240JXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D240JXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D240JXXAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D240JXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D240JXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D240JXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D240JXXAJ
CONN PLUG 3POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
CONN DUST COVER MDR 36POS datasheet.pdf
MINI LATCH HSG BULKHEAD DR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
KIT CYFI EXPANSION datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf