Vishay/Vitramon VJ0402D270JLXAJ
VJ0402D270JLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D270JLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D270JLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D270JLXAJ
QUANTITY
VJ0402D270JLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D270JLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D270JLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D270JLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D270JLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D270JLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D270JLXAJ
RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIMM 184POS STR GOLD datasheet.pdf
BANANA JACK DOUBLE BLACK datasheet.pdf
PILOT LIGHT 5V INCAND SQR GREEN datasheet.pdf
CARD EDGE 120PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CORDSET MALE 12' 16/6 PVC datasheet.pdf
CAP ALUM 20000UF 100V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 50V datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf