Vishay/Vitramon VJ0402D2R0BXXAJ
VJ0402D2R0BXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R0BXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R0BXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D2R0BXXAJ
QUANTITY
VJ0402D2R0BXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R0BXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R0BXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R0BXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R0BXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R0BXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D2R0BXXAJ
CONN RCPT 5X20 FUSEHOLDER SCREW datasheet.pdf
CONN U-MNL CAP 15POS 94V-2 RED datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 60SEC 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH MAGNETIC NC 8.0 30V datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REFERENCE 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V 2010 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LED IND RED 24V 5/16" datasheet.pdf