Vishay/Vitramon VJ0402D2R0CXCAC
VJ0402D2R0CXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R0CXCAC
Brief Description
CAP CER 2PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R0CXCAC.pdf
Availability of VJ0402D2R0CXCAC
QUANTITY
VJ0402D2R0CXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R0CXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R0CXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R0CXCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R0CXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R0CXCAC Details Description
Related parts for VJ0402D2R0CXCAC
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 4A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 150V 0606 datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 1A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf