Vishay/Vitramon VJ0402D2R1DXCAC
VJ0402D2R1DXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R1DXCAC
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R1DXCAC.pdf
Availability of VJ0402D2R1DXCAC
QUANTITY
VJ0402D2R1DXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R1DXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R1DXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R1DXCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R1DXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R1DXCAC Details Description
Related parts for VJ0402D2R1DXCAC
LED SUPER BRITE GRN T1-3/4 VERT datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 715MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 2 ROW 110 POS datasheet.pdf