Vishay/Vitramon VJ0402D2R1DXCAJ
VJ0402D2R1DXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R1DXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R1DXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D2R1DXCAJ
QUANTITY
VJ0402D2R1DXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R1DXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R1DXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R1DXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R1DXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R1DXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D2R1DXCAJ
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SIGNAL ISOLATOR 3WAY 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf