Vishay/Vitramon VJ0402D2R1DXXAJ
VJ0402D2R1DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R1DXXAJ
Brief Description
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R1DXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D2R1DXXAJ
QUANTITY
VJ0402D2R1DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R1DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R1DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R1DXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R1DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R1DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D2R1DXXAJ
IC REG BUCK BOOST 12V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf