Vishay/Vitramon VJ0402D2R2CLBAP
VJ0402D2R2CLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R2CLBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R2CLBAP.pdf
Availability of VJ0402D2R2CLBAP
QUANTITY
VJ0402D2R2CLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R2CLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R2CLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R2CLBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R2CLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R2CLBAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R2CLBAP
RES SMD 732 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TOOL PART CRIMPER ANVIL B datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR SIMRLR79253329 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100 L.104 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf