Vishay/Vitramon VJ0402D2R2CXXAJ
VJ0402D2R2CXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R2CXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R2CXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D2R2CXXAJ
QUANTITY
VJ0402D2R2CXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R2CXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R2CXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R2CXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R2CXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R2CXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D2R2CXXAJ
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 167K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 22POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.69KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf