Vishay/Vitramon VJ0402D2R4BLCAP
VJ0402D2R4BLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R4BLCAP
Brief Description
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R4BLCAP.pdf
Availability of VJ0402D2R4BLCAP
QUANTITY
VJ0402D2R4BLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R4BLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R4BLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R4BLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R4BLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R4BLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R4BLCAP
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH REED OCC SPST DEUTSCH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONN 25PIN D-SUB 16PT NPN INPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf