Vishay/Vitramon VJ0402D2R4BLCAP
VJ0402D2R4BLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R4BLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R4BLCAP.pdf
Availability of VJ0402D2R4BLCAP
QUANTITY
VJ0402D2R4BLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R4BLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R4BLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R4BLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R4BLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R4BLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R4BLCAP
CAP TRIMMER 3.5-10PF 100V TH datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 10A TO263 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
470UF 100V 18X40 datasheet.pdf