Vishay/Vitramon VJ0402D2R4DLCAP
VJ0402D2R4DLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R4DLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R4DLCAP.pdf
Availability of VJ0402D2R4DLCAP
QUANTITY
VJ0402D2R4DLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R4DLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R4DLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R4DLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R4DLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R4DLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R4DLCAP
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 490-512MHZ 5.5" BK datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf