Rubycon 25TGV2200M16X21.5
25TGV2200M16X21.5 picture photo
Mfg. Part Number
25TGV2200M16X21.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25TGV2200M16X21.5.pdf
Availability of 25TGV2200M16X21.5
QUANTITY
25TGV2200M16X21.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25TGV2200M16X21.5
Internal Part NumberEIS-25TGV2200M16X21.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25TGV2200M16X21.5
Related Links25TGV220, 25TGV2200M16X21.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25TGV2200M16X21.5 Details Description
Related parts for 25TGV2200M16X21.5
FINGER GUARD WIRE GALAXY datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 10AMP datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 1.4A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 66.6MHZ 8UMAX datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 54V 800W datasheet.pdf