Vishay/Vitramon VJ0402D390JXAAJ
VJ0402D390JXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D390JXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D390JXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D390JXAAJ
QUANTITY
VJ0402D390JXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D390JXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D390JXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D390JXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D390JXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D390JXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D390JXAAJ
FUSE BLOCK CART 250V 15A CHASSIS datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 16SSOP datasheet.pdf
PATCHBAY 1 RACK JACK DOCK CONN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10 OHM 8SIP datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 65MA 34 OHM TH datasheet.pdf
IGBT 75A 600V TO-247 datasheet.pdf